Blog

ÇELİK HALAT SEÇİMİ

Çelik Halat Seçimi

Çelik Halat kullanıldığı yere göre halatın kompozisyonu ve yapısı değişmektedir.Halat seçimi kullanılan yere bağlı olmak üzere dayanıklığı ve güvenliği artırır.

Örneğin Vinç Halatları çevreye,hava olaylarına sürekli maruz kalmaktadır.Yük konusunda çok fazla ağırlıkları taşıdığı için bu durumları göz önünde bulundurup buna uyumlu yapıda ve kompozisyonda halat seçmek gerekir. 6x41 - 6x36 - 18x7 kompozisyonunda ki halatlar ağırlık için en ideal halatlardır. 6x19 kompozisyonunda ki halatlar ağırlığın fazla olduğu vinç gibi mekanizmalarda kullanılması büyük riskler ve güvenlik sorunları ortaya çıkaracaktır.

Halat seçimi yaparken kullanım süresi de göz önünde bulundurulmalı.Asansör,Telesiyej gibi alanlarda kullanım için yorulma dayanımı,çevresel  faktörler halatın dayanıklılık gücünü azaltacaktır.Bu tarz alanlarda seçilen kompozisyonlar 6x7 6x19 tipinde ki halatlardır.

Halat seçimi yaparken bilir kişiden bilgi almanızda fayda var.Halat Çeşitleri kullanım alanları ve halat seçimi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.